W dniach 6-10 lutego odbył się pierwszy klubowy wyjazd lodowy do Karyntii, a dokładnie do doliny Malta. W środę wieczorem ekipa w składzie: Rafał Dec, Tomek Krawczyk, Szymek Sapeta, Alan Stysiak, Maciek Stanisławski, Iwona Korlacka, Adam Marcinków (KTJ Speleoklub B-B), Jakub Munk wyjechała do Karyntii. O 5 nad ranem dotarliśmy do Gasthaus Hubertus. Po krótkiej drzemce i śniadaniu wybraliśmy się na Superfeucht (140m WI3/4). Od zaparkowanego samochodu trzeba podejść ok 30 min stromym terenem.
Miejsce do zaparkowania pod lodospadami: Kathedrale, Gamseck, Wintasun i Superfeucht
Podejście pod Superfeucht
Topo lodospadu Superfeucht
Lodospad Superfeucht - po lewej - Tomek, Rafał i Maciek, na środku - Szymek i Iwona, na górnym soplu - Kuba i asekurujący go Alan
W piątek podzieliliśmy się na kilka zespołów (odwiedzili nas Jarek i Kamil). Szymek, Adam, Rafał, Tomek, Kuba, Iwona oraz Jarek i Kamil (dojechali na jeden dzień) działali w rejonie lodospadów Maralmfall (w górnej części doliny za tunelem), a Alan z Maćkiem wybrali się na łatwy ale długi Strannerbachfall (400m WI 2/3).
Topo lodospadu Strannerbach
Droga oferuje wspinanie w terenie do 80 stopni poprzedzielane łatwym terenem. Jedynie końcówka zmusza do większego spręża ( 2 wyciągi do 85 stopni).
W sumie ok 10 wyciągów wspinania na 400 metrach drogi.
Auto z auta - szpejenie pod lodospadem
Górna część Strannerbachfall
W piątek Szymek z Adamem powtórzyli Stranbnerbachfall, a zespół Rafał, Kuba i Tomek załoili lodospad Kathedrale (260m WI 5/6). Do cruxu doszli Alan z Maćkiem (po pokonaniu 4 wyciągów.
Topo Kathedrale
Kuba startuje w I wyciąg Kathedrale
Kuba na stanie w "Katedrze" pod soplem
Kuba na soplu
Zjazd z sopla
W niedzielę zmęczeni wspinaniem i ...spotkaniem z "dzikimi zebrami" zrezygnowaliśmy ze Wspinania na Columbus Wall (50m WI4/5). Spakowaliśmy busa i ruszyliśmy w drogę powrotną zwiedzając po drodze Salzburg.
Ekipa przed Gasthaus Hubertus
Informacje:
Maltatal jest doliną położoną w Parku Narodowym Taury Wysokie. Jest to atrakcyjna turystycznie dolina, która w lecie przyciąga turystów i wspinaczy. W rejonie można uprawiać wspinaczkę skałkową, wszelakiej maści turystykę trekingową czy kolarstwo górskie Wokoło obecne wodospady i strumyki. Natomiast zima w Maltatal to królestwo wspinaczki zimowej zwłaszcza lodowej i mikstowej. W dolinie można także jeździć na nartach turowych.
W okolicach Maltatalu są jeszcze 2 doliny które warto odwiedzić (Mallnitz oraz Molltal). W Maltatal mamy 62 drogi lodowe i mikstowe o łącznej długości 122 wyciągów. W sumie do dyspozycji w tych trzech rejonach mamy 95 lodospadów (219 wyciągów).
Schematyczna mapa Maltatal
Dojazd:
Odległość ze Szczyrku do Maltatal to ok 700 km.
Noclegi:
Popularnym miejscem noclegowym jest pensjonat Hubertus, który jest nastawiony na obsługę wspinaczy. W pensjonacie znajduje się suszarnia, miejsce w którym naprawimy lub naostrzymy sprzęt, a także znajdziemy tam wypożyczalnie sprzętu oraz mały sklepik. Obsługa pensjonatu mówi w języku angielskim. Jest możliwość uzyskania informacji o aktualnych warunkach wspinaczkowych.
Wyceny
Wyceny trudności w Maltatalu zdają się być zaniżone jednak to chyba wynik względności w skali WI (Watter Ice) i wspinacz tatrzański może się zdziwić.
Problemy i zasady:
Lokalni wspinacze lodowi i Administracja leśnictwa i łowiectwa, podpisały porozumienie w celu poszanowania okresu łowieckiego, w którym wspinaczka jest dopuszczalna jedynie po 1 stycznia.
Wspinaczka lodowa jest dozwolona po 1 stycznia. Po tym terminie nie ma ograniczeń.
Po ciężkich opadach śniegu "Malta - Hochalmstraße" staje się nieprzejezdna. Jeśli tak jest jedyną realną opcją jest dojście na nartach. W zależności od miejsca, podejście może się wahać od 1-2 godzin lub dłużej.
Ze względu na przechodzenie pod lodospady po prywatnych gruntach należy stosować się do ewentualnych oznaczeń i znaków.
Zjazdy i zejścia z lodospadów z użyciem kotw, haków, ringów i drzew. Obszary powyżej lodospadów(wodospadów) jest miejscem przebywania różnych gatunków zwierząt – nie zakłócajmy ich miejsca bytowania.
Maltatal jest częścią Parku Narodowego Taury Wysokie. Proszę zachowywać się odpowiednio według zasad w nim obowiązującym.
Parkuj samochód taka by służby parku i służby leśne mogły przejechać. Ich pojazdy są często szersze niż zwykłe samochody.
Zalecamy korzystanie z łańcuchów śnieżnych.
Linki: